چهارشنبه 12 مرداد 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

شليک تانک‌ها در حماه ادامه دارد، راديو زمانه

در حالی که توجه جهانيان به محاکمه حسنی مبارک در مصر معطوف شده، شهر حماه، مرکز اعتراضات عليه حکومت بشار اسد بار ديگر توسط ارتش سوريه گلوله‌باران شد.

خبرگزاری رويترز به نقل از ساکنان حماه نوشته است اين حملات امروز، ۱۲ مردادماه توسط تانک‌های ارتش که ميدان اورونتس را به اشغال خود درآورده‌اند، صورت گرفته است.

هنوز آماری از تلفات امروز گزارش نشده است.

يکی از ساکنان حماه در تماسی تلفنی گفت: «تمامی ارتباطات قطع شده‌اند. حکومت اينترنت و رسانه‌ها را به محاکمه رئيس جمهور پيشين مصر، حسنی مبارک اختصاص داده تا کار خود را در حماه به پايان رساند.»تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


بنا به اين گزارش‌ها گلوله‌باران حماه بر محله الهدر متمرکز است، محله‌ای که در سال ۱۹۸۲ در زمان حکومت حافظ اسد، پدر بشار اسد، هدف نيروهای حکومتی قرار گرفت و مردم آن قتل عام شدند.

از روز يکشنبه تاکنون ۹۰ نفر توسط نيروهای امنيتی حکومت سوريه در شهر حماه کشته شده‌اند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه روز گذشته اعلام کرد که در پی يورش به شهرهای سوريه در نخستين روز ماه رمضان، ۲۴ نفر کشته شدند.

اين نهاد مدافع حقوق بشر گفت از اين تعداد ۱۰ نفر تنها در شهر حماه به دست مأموران به قتل رسيدند.

به گفته شاهدان عينی روز گذشته حماه هر ۱۰ دقيقه توسط تانک‌های ارتش سوريه گلوله‌باران می‌شد.

مردم اين شهر با وجود محاصره شهر و گلوله‌باران تانک‌ها شب گذشته بار ديگر به تظاهرات و شعار دادن عليه حکومت پرداختند.

از سوی ديگر العربيه خبر داد که تعدادی از علمای مذهبی سوريه از کشتار مردم در آستانه ماه مبارک رمضان ابراز نگرانی کرده و اعمال خشونت عليه مسلمانان در اين ماه و کشتن آن‌ها را به شدت محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه در خبر ديگری نوشت هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا، شب گذشته، با اعضای انجمن آمريکايی- سوريه‌ای در وزارت خارجه اين کشور ديدار کرد تا درباره «وضعيت فوق‌العاده» در سوريه گفت‌وگو کند.

هم‌زمان برخی از اعضای کنگره آمريکا خواستار افزايش فشارها بر رژيم بشار اسد شده‌اند.

با افزايش خشونت‌ها در سوريه، کشورهای اروپايی متن پيش‌نويس قطعنامه‌ای را برای محکوميت دولت سوريه آماده کرده‌اند تا در شورای امنيت سازمان ملل بررسی شود.

با اين حال اعضای شورای امنيت تاکنون برای تصويب اين قطعنامه به توافق نرسيده‌اند. روسيه و چين، دو عضو دائمی شورای امنيت و آفريقای جنوبی، هند و برزيل از اعضای غيردائمی اين شورا، با پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادی کشورهای اروپايی مخالف هستند.

بان کی‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، يکشنبه دوم آگوست ۲۰۱۱ (۱۲ مرداد ۱۳۹۰) گفت بشار اسد، انسانيت را از دست داده است.

وی افزود بشار اسد بايد به درخواست‌های جامعه بين‌المللی و آرمان‌ها و مطالبات مردم کشورش گوش دهد.

دبيرکل سازمان ملل گفت: «او (بشار اسد) بداند که تحت قوانين بين‌المللی بشردوستانه، بايد پاسخگو باشد.»


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016