چهارشنبه 20 مهر 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دو ايرانی متهم به اقدام برای ترور سفير عربستان در واشنگتن شدند (+ تصویر و ویدئو)، راديو زمانه

واشنگتن دو تبعه ايرانی در آمريکا را متهم به ترور عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در ايالات متحده ساخت و اعلام کرد اين عمليات از سوی جمهوری اسلامی "طراحی" شده است. جمهوری اسلامی دخالت خود را در اين ماجرا تکذيب کرد.

iranianAssassin.jpg
منصور ارباب‌سيار

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۹ مهرماه، اريک هولدر، وزير دادگستری آمريکا اعلام کرد که اين دو ايرانی منصور ارباب‌سيار و غلام شکوری نام دارند. وزير دادگستری آمريکا گفت: "اين عمليات توسط عناصری در دولت ايران سازماندهی شده بود."

گزارش از خبرگزاری ای بی سی در آمریکا:
video platformvideo managementvideo solutionsvideo playerتبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


مقامات آمريکايی در اين رابطه شکايتی را عليه اين دو نفر به اتهام "توطئه برای کشتن يک مقام خارجی"، "استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی (مواد منفجره)" و "توطئه برای ارتکاب يک عمليات تروريستی بين‌المللی"، به دادگاه فدرال نيويورک تقديم کرده‌اند.

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ايران در واکنش به اين خبر ضمن تکذيب دخالت جمهوری اسلامی ايران در اين ماجرا گفت: "اين‌گونه رفتارهای نخ‌نما که مبتنی بر سياست‌های خصمانه و ديرينه محور آمريکايی - صهيونيستی می‌باشد نمايش مضحکی به شمار می‌رود که در راستای سناريوسازی‌های خاص و با اهداف تفرقه‌افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقيب می‌شود."

مهمان‌پرست روابط جمهوری اسلامی ايران و عربستان سعودی را مبتنی بر احترام متقابل دانست و افزود هدف چنين اقداماتی کمک به "خروج اسرائيل از انزوا" است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) نيز در خبر کوتاهی اين اقدام دولت آمريکا را "سناريوی جديد خبری تبليغاتی عليه ايران" عنوان کرد.

ايرنا نوشت: "در اين سناريو اين‌گونه طراحی شده است که مقامات آمريکايی مدعی می‌شوند ارباب‌سيار از دولت تهران دستور گرفته است."

وزير دادگستری آمريکا همچنين افزود منصور ارباب‌سيار که تابعيت آمريکا را نيز دارد در روز ۲۹ سپتامبر در فرودگاه کندی نيويورک دستگير شده بود و روز سه‌شنبه در دادگاهی در منهتن حاضر شد.

به گفته اريک هولدر، ارباب‌سيار که با نيروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بود به اين "توطئه"اعتراف کرده و گفته است دولت ايران در آن دخالت داشت.

منصور ارباب‌سيار ممکن است به حبس ابد محکوم شود اما غلام شکوری دستگير نشده و در ايران به‌سر می‌برد. وزير دادگستری ايالات متحده غلام شکوری را از مسئولان نيروی قدس سپاه پاسداران معرفی کرد.

تامی ويتور سخنگوی مشاور امنيت ملی آمريکا نيز اعلام کرد باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا از ماه ژوئن گذشته در جريان اقدام تروريستی عليه سفارت‌های اسرائيل و عربستان و ترور سفير عربستان در واشنگتن که گفته می‌شود توسط ايران طراحی شده بودند، قرار داشت.

سخنگوی مشاور امنيت ملی آمريکا افزود: "اوباما به دولت خود خبر داد که همه امکانات لازم برای بررسی اين پرونده را فراهم سازند."

تامی ويتور کشف اين "توطئه" را "موفقيت بزرگ نيروهای انتظامی و امنيتی آمريکا" دانست.

از سوی ديگر اريک هولدر وزير دادگستری آمريکا اعلام کرد که آمريکا با هم‌پيمانان خود و ديگر کشورهای جهان تماس گرفته و اطلاعات مربوط به "کشف توطئه ايران" را در اختيار آنان قرار داده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016