شنبه 9 مهر 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

گردش ۲۲ میلیاردی سینمای ایران در ۶ ماه، مهر

در حالی سینمای ایران 6 ماه از سال را پشت سر می‌گذارد که گردش مالی آن با اکران 29 فیلم سینمایی تقریبا 22 میلیارد بوده که سهم سینمای کمدی در آن در مقایسه با سال گذشته پایین بوده و می‌توان فارغ از کمدی پر فروش "ورود آقایان ممنوع"6 ماه اول سال 90 را سال شکست سینمای کمدی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، سینمای ایران در شش ماه نخست سال، شرایط پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. قرار گرفتن دو فیلم "اخراجیها 3" و "جدایی نادر از سیمین" در دو قطب مقابل هم که از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شد باعث گردید تا سینمای ایران سال 90 را با حاشیه آغاز کند. حاشیه‌هایی که فقط گردش مالی آن به سود سینما بود و لاغیر.

اما نگاهی به آمار فروش 29 فیلم سینمایی در شش ماه نخست سینمای ایران آمار قابل توجهی نیست. سهم در آمد سینمای ایران در این میان تنها 22 میلیارد تومان بوده است که از چند زاویه قابل بررسی است.

- با نگاهی به فروش قابل توجه 3 فیلم "جدایی نادر از سیمین، اخراجیها 3 و "ورود آقایان ممنوع" مشخص است که نزدیک به 14 میلیارد از 22 میلیارد فروش سینمای ایران فقط متعلق به 3 فیلم مذکور است و 26 فیلم دیگر اکران سینمای ایران فقط 8 میلیارد فروش داشته‌اند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
- اما نکته جالب‌تر اینکه اگر فروش فیلم "ورود آقایان ممنوع" را در نظر نگیریم، در شش ماه نخست سال 6 فیلم کمدی اکران شده‌اند که فروش آنها نزدیک به 2 میلیارد 400 میلیون تومان بوده است که با توجه به اقبال مردم نسبت به آثار کمدی در قیاس با آثار دیگر و گردش مالی فوق الذکردر نیمه اول سال، نشان از ضعیف بودن آثار کمدی در نیمه نخست است.

- قابل توجه اینکه گر چه 21 فیلم غیر کمدی و دارای فضای حاشیه‌ای فروش تقریبا 6 میلیاردی داشته‌اند، اما فروش 800 میلیونی "اینجا بدون من"،820 میلیونی "جرم" و "500 میلیونی "زندگی با چشمان بسته" که البته فروش آن ادامه دارد نشان از دارد که ظاهراً ذائقه مردم عوض شده است.

- توجه مردم به سینمای اجتماعی این نکته را نیز ذهن متبادر می‌کند که شش ماه دوم سال که ظاهراً تعداد بیشتری فیلم اجتماعی قرار است اکران شود فرصتی باشد برای قیاس واقعی ذائقه مردم نسبت به این ژانر از سینما. در همین راستا پیش بینی می‌شود فیلم‌های "خیابان های آرام" ساخته کمال تبریزی، "اخلاقتو خوب کن" ساخته مسعود اطیابی که یک فیلم بازیگر محور است با حضور بازیگرانی چون "رضا عطاران" و "جواد رضویان" با فروش چشمگیری همراه باشند.

گفتنی است در میان 29 فیلم اکران شده، پخش 16 فیلم در اختیار 2 شرکت (شرکت "فیلمیران" با 10 فیلم،"هدایت فیلم" با 6 فیلم،) بود و به ترتیب "توسعه سوره" با 3 فیلم و شکوفا فیلم با 2 فیلم و سایر شرکتها با یک فیلم بیشترین سهم را در میان پخش‌کنندگان سینمای ایران در اکران 6 ماه نخست سال داشته اند و بسیاری از شرکت ها نیز غیر فعال بوده‌اند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016