شنبه 4 آبان 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

علل قهرمانی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران در آسیا، دویچه‌ وله

تیم ملی نوجوانان ایران با پیروزی در برابر تیم کره جنوبی، قهرمان آسیا شد. مجید جلالی، کارشناس شاخص فوتبال ایران و سرمربی فعلی باشگاه فولاد خوزستان در گفت‌وگو با دویچه وله موفقیت نوجوانان ایران را مورد بررسی قرار داده است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
دویچه‌وله: موفقیت تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران را در مسابقات آسیایی چطور ارزیابی می‌کنید؟

مجید جلالی: من فکر می‌کنم این حاصل یک کار حدودا هشت‌ساله است. از زمانی که در فدراسیون فوتبال ما آقای (صفایی فراهانی) کمیته‌ی جوانانی طراحی و آنجا را سازماندهی کرد و آقای احمد خداداد به عنوان مسئول کمیته‌ی جوانان فدراسیون فوتبال کار تشکیلاتی و سازماندهی را کامل کرد، از همان موقع اینها پایگاه‌هایی را در استان‌های مختلف طراحی کردند، استعدادها را شناسایی کردند و اینها آمدند ... و شما می‌بینید سال به سال تیم‌های ما در رده‌های پایه دارند مدام قالب بهتری می‌گیرند و این در واقع اولین موفقیت رسمی است که بعد از هشت‌سال نصیب فوتبال ما شده. من فکر می‌کنم که این موفقیت‌ها در بخش پایه‌ی فوتبال ما در آینده خیلی بیشتر باشد و ادامه‌دار باشد.

نقش باشگاه‌ها در این میان چیست، باشگاه‌هایی که ساختار فوتبال یک مملکت را تشکیل می‌دهند؟

این کاری که فدراسیون کرده، در واقع یک کار سازماندهی‌شده و تشکیلاتی از جانب فدراسیون است. خود باشگاه‌ها به‌طور مستقل تیم‌هایی دارند و در بخش پایه‌یی دارند فعالیت می‌کنند. بچه‌هایی که در پایگاه‌های شهرستان‌ها بهتر می‌شوند، معمولا جذب باشگاه‌ها می‌شوند و در باشگاه‌ها دوره‌ی تکاملی‌شان را طی می‌کنند. در واقع بارورشدن این جوان‌ها یک مسئولیت مشترک است بین فدراسیون فوتبال، باشگاه‌ها، آموزش و پرورش و شهرداری‌ها.

وضعیت امکانات برای رشد و پرورش فوتبال کودکان و نوجوانان در داخل ایران چه طور است؟

در واقع بعد از شروع همین طراحی کمیته‌ی جوانان در فدراسیون فوتبال امکانات و حتا بودجه‌ی خوبی هم هست برای بخش پایه. البته این چیزی که الان هست کامل نیست، ولی از قبل خیلی بهتر است. حداقل یک سازماندهی خیلی بهتری دارد. این تیمی که الان به عنوان تیم نوجوانان است، در سن چهارده‌سالگی اینها تیم ملی ایران بودند، قبلش دوازده‌سالگی تیم ملی، زیر دوازده‌سال بودند. حدود شش سال است که این تیم زیر نظر است و تا جایی که من اطلاع دارم برایش خوب هزینه شده بود و از نظر امکانات هم در سطح خوبی بودند.

آقای جلالی به نظر شما ما با کسب این عنوان قهرمانی نوجوانان ایران در صحنه‌ی آسیا می‌توانیم تصور بکنیم که یک نسل جدیدی در فوتبال ایران متولد شده و این نوجوانان شانزده‌ساله تا چندسال دیگر در رده‌ی بزرگسالان و در سطح ملی هم بتوانند بازی کنند؟

من آینده را برای تیم‌های پایه خیلی بهتر می‌بینم (...) یعنی به اعتقاد من ما می‌توانیم امیدوار باشیم که دور آینده تیم امیدمان به المپیک برود. ولی این که تاثیر این را در رده‌ی بزرگسالان ببینیم، باید کمی منتظر باشیم.

فرید اشرفیان / سرویس ورزشی دویچه وله

Copyright: gooya.com 2016