شنبه 14 شهریور 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

مغز چاق ها نسبت به لاغرها 16 سال پيرتر است، اعتماد

محققان دانشگاه لس آنجلس ادعا کردند؛ مغز افراد چاق نسبت به افراد لاغر 16 سال پيرتر است. مطالعات جديد نشان مي دهد افراد چاق نسبت به افراد معمولي هشت درصد بافت مغزي کمتري دارند و مغز آنها 16 سال در مقايسه با افراد لاغر پيرتر است. افرادي که جزء گروه مبتلا به اضافه وزن هستند چهار درصد بافت مغزي کمتر نسبت به افراد لاغر دارند و مغزشان هشت سال نسبت به ديگر افراد پيرتر است. اين نتايج بر اساس گرفتن اسکن از مغز 94 فرد به دست آمده است.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
پال تامسون مسوول اين تحقيقق در دانشگاه UCLA امريکا مي گويد؛ چاقي و در پي آن از دست دادن بافت هاي مغز، اطلاعات و ذخيره هاي شناختي مغز را تهي مي کند و خطر ابتلا به آلزايمر و ديگر بيماري هاي مغزي را در اين افراد بالا مي برد اما اين افراد مي توانند خطر ابتلا به آلزايمر را با تغذيه سالم و کنترل وزن کاهش دهند. چاقي عواقب منفي زيادي از جمله افزايش بيماري هاي قلبي، ديابت نوع 2، فشار خون بالا و بعضي از سرطان ها را در پي دارد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني بيشتر از 300 ميليون نفر در سراسر جهان چاق هستند و يک ميليارد نفر هم دچار اضافه وزن هستند که دليل اصلي اين امر، رژيم غذايي نامناسب و استفاده زياد از غذاهاي فرآوري شده است. افراد چاق، بافت هاي مغزي را در قسمت جلو و گيجگاهي مغز را که در برنامه ريزي و حافظه نقش مهمي دارند، از دست مي دهند. چاقي از طريق اندازه گيري BMI يا حجم توده بدن مشخص مي شود. اگر مقدار به دست آمده بيشتر از 25 باشد فرد دچار اضافه وزن است و اگر بالاتر از 30 باشد فرد چاق محسوب مي شود.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016