یکشنبه 11 اردیبهشت 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

عروسهای دریایی بدون مغز مسیر خود را می‌یابند

عروسهای دریایی صندوقی که به زنبورهای دریایی نیز شهرت دارند شاید در سر مغزی نداشته باشند اما از دو جین چشم استفاده می کنند که به تازگی محققان کاربرد شگفت انگیز تعدادی از این چشمها را کشف کرده اند.

به گزارش خبرگزارش مهر، به گفته محققان این چشمها به عروسهای دریایی کمک می کنند با استفاده از نشانه های موجود بر روی سطح آب مسیر خود را تعیین کنند.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
عروسهای دریایی صندوقی معمولا به دلیل وفور سخت پوستانی که غذای آنها به شمار می رود در تالابهای ساحلی و پردرخت گرمسیری زندگی می کنند. تا کنون محققان می دانستند چشمهای متعدد این جانداران به آنها کمک می کند تا در هنگام شنا کردن اجرام مختلف را مشاهده کنند اما محققان دانشگاه لوند در سوئد به تازگی دریافته اند کریستال گچی که با ساختار اطراف چشم این جانداران ترکیب شده است به آنها کمک می کند همواره به سمت بالا حرکت کنند.

برای آزمودن عملکرد این ساختار، محققان یکی از این عروسهای دریایی را در مخزنی سرباز و شفاف قرار داده و مخزن را درون تالابی پوشیده از درخت در "پورتوریکو" فروبردند، در حالی که جاندار را با کمک دوربین تصویربرداری تحت نظر داشتند. زمانی که مخزن از لبه خارجی چتر بالایی درختها چندین متر فاصله داشت، یعنی عروسهای دریایی هنوز می توانستند سایه درختاها را از زیر آب مشاهده کنند، به صورت مداوم با دیوارهای مخزن که در نزدیکترین فاصله از درختها قرار داشتند، برخورد می کردند.

اما زمانی که مخزن 12 متر از درختها فاصله گرفت به صورتی که دیگر این جانداران درختی بالای سر خود نمی دیدند، توانستند در تمامی جهت ها و نه فقط در جهت قرار گیری درختها شنا کنند.

محققان بر این باورند از آنجایی که آب درون تالاب خالی از هر نوع مواد شیمیایی بوده و در عین حال قدرت تشخیص عروسهای دریایی در آبهای تیره رنگ بسیار کاهش پیدا می کند می توان نتیجه گرفتن که این جانداران از نشانه های روی سطح آب برای تعیین مسیر خود استفاده می کنند.

بر اساس گزارش ان بی سی، ماندن در زیر چتر درختان برای این جانداران بسیار حیاتی است زیرا سخت پوستانی که غذای آنها را تامین می کنند معمولا در این مناطق کم عمق از آب جمع می شوند. محققان با تصویربرداری از سطح آب و شبیه سازی آنچه عروسهای دریایی می بینند، تایید کردند این جانداران می توانند درختهایی به ارتفاع 8 متر را به راحتی ردیابی کنند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016