یکشنبه 17 خرداد 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

در پشت صحنه مناظره كروبي و احمدي‌نژاد چه گذشت؟، فارس

فاطمه كروبي در پاسخ به درخواست خبرنگاران مبني بر اعلام ليست دارايي اموال خانواده كروبي، به ذكر جمله "خبرنگاران محترم خسته نباشيد " بسنده و بلافاصله رسانه ملي را ترك كرد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، مهدي كروبي و محمود احمدي‌نژاد در راند دوم مناظرات انتخاباتي خود، روبروي يكديگر نشستند تا به نقد برنامه‌ها، مواضع و اظهارنظرهاي نامزد ديگر بپردازند. اين مناظره ديدني، البته با حاشيه‌هايي نيز همراه بود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


* دقايقي كوتاه از ساعت 22 گذشته بود كه ابتدا احمدي نژاد با همراهي ياران هميشگي خود يعني الهام و ثمره هاشمي، وارد سازمان صدا و سيما شد. كروبي نيز با دو دقيقه اختلاف و با مشايعت غلامحسين كرباسچي وارد استوديو 11 رسانه ملي شد. راستي چقدر ديدن كرباسچي در تلويزيون خاطره برانگيز و نوستالوژيك است !

* پيش از حضور 2 كانديداي رياست‌جمهوري، جمعي از اطرافيان و مشاوران آنها در لابي ورودي به استوديو حضور يافته و مشغول گفتگو و گمانه‌زني بودند. اطرافيان كروبي در اين ميان، ضمن مشاهده فيلم انتخاباتي دبيركل حزب اعتمادملي، به تحليل آن مي‌پرداختند، هرچند كه فيلم براي اكثر آنها تكراري بود. علي معلم، مرتضي الويري، الياس حضرتي، محمد قوچاني و البته فاطمه كروبي به همراه 2 خانم ديگر، تيم همراه اين كانديداي رياست‌جمهوري را تشكيل مي‌دادند.

* تاثر كروبي در فيلم تبليغاتي شنبه شب، نشان از اپيدمي گريه در فيلم‌هاي او داشت. آيا اين موضوع در مناظره نيز جواب خواهد داد؟

* اولين كار اين 2 تيم سياسي- تبليغاتي، آناليز كردن رقيب و تحليل شرايط اين مناظره بود. نتيجه تا 22 خرداد، تنها يك حدس باقي خواهد ماند.

* كروبي با كرباسچي و احمدي‌نژاد و الهام، به اتاق گريم مي‌روند. دقايقي بعد رينگ مناظره از سايرين خالي شده و تنها پورحسين مجري برنامه، به آنها اضافه مي‌شود. دقايقي اندك به آغاز رسمي اين گفتمان انتخاباتي باقي است.

* در لابي استوديو كه مزين به انواع اشربه و ماكولات رنگارنگ است، دو تلويزيون بزرگ قرار دارد. اطرافيان درجه يك دو كانديدا، در كنار يكديگر و البته با مرزي نامرئي در كنار يكديگر نشسته‌اند. بهترين سوژه براي تصويربرداران، همين كادر است.

* زنگ تلفن يك لحظه نيز امان نمي‌دهد. با تذكرهاي پياپي، گوشيها اصطلاحا سايلنت شده ولي گفتگوها به شدت ادامه دارد. كرباسچي و الويري با كوله‌باري از برگه‌هاي مختلف، خود را براي استفاده از 2 فرصت نامه‌رساني به كروبي آماده مي كنند. قوچاني، نقش نامه‌بر را ايفا مي كرد.

* جمعي از دوستان قديمي كروبي كه به نظر مي رسد، سالها با او همراه بوده‌اند، آرامش ياران جديد او را ندارند. گفتگو به لهجه شيرين لري، ما را از برملا شدن اين اضطراب آنها باز مي‌دارد. استرس در اكثر حاضرين جولان مي‌دهد.
* اولين آه نصيب كروبيان شد، آنگاه كه مجري برنامه اعلام كرد احمدي نژاد پايان دهنده اين مناظره خواهد بود.

* بر عكس تصور ظاهري، بيان موضوع هاله نور باعث خنده اطرافيان رئيس‌جمهور شد. آنها طرح اين موضوع را فرصتي ديگر براي رد آن توسط احمدي نژاد مي‌دانستند هرچند كه در برخي موضوعات، همچون توصيف كروبي از بوش، خنده مشتركي ميان 2 طيف شكل مي گرفت كه تنها غايب آن، غلامحسين كرباسچي بود. او به دقت تمام حركات و سخنان كروبي را زير نظر داشت و يادداشت‌ها را شفاها به الويري منتقل مي‌كرد تا او آنها را مكتوب كند. بيش از 30 تماس تلفني كرباسچي، از ديد اهالي رسانه‌ها مخفي نمي ماند.

* جواب‌هاي احمدي‌نژاد در نقد سخنان كروبي پيرامون آمارهاي كارشناسي دولت و ذكر اين نكته كه "رئيس‌جمهور بايد كارشناس ارشد باشد "، به مذاق اطرافيان كروبي خيلي خوش نيامد. احمدي نژاد به دبيركل حزب اعتماد ملي يادآور شد كه اگر به موضوعات آماري و اقتصادي آشنا نباشد، نادرست بودن موضوعات را تشخيص نخواهد داد. تاكيد رئيس جمهور بر يكسان بودن نوع نگاههاي آماري طي 4 دولت اخير، جوابي از سوي نامه‌نگاران، به كروبي نداشت.

* با يك تيزهوشي رسانه‌اي، آمارهاي احمدي‌نژاد مزين به پرچم ايران بود. يك بار كه دوربين به اشتباه كادر ديگري را غير از آمارها نشان مي‌داد، رئيس جمهور با مشاهده سريع مانيتور حاضر در استوديو، نسبت به اين امر تذكر داد.

* سخنان كروبي درباره دوران بخشدار بودن احمدي‌نژاد و مقايسه آن با رياست مجلس خود و همچنين بيان كلماتي مانند "ننه جون من " با شادي همراهان او مواجه شد، به طوري كه فاطمه كروبي، به تشويق همسر خود مي‌پرداخت. معاون اول دولت كروبي هنوز هم واكنشي به فراز و نشيب‌هاي مناظره رئيس‌جمهور ايده‌ال خود نداشت.

* گرم‌تر شدن مناظره كه به لطف سكوت مجري برنامه و البته سوالات چالشي دو طرف ايجاد شد، باعث گشت تا عباي كروبي از روي شانه‌هاي او بيفتد. حاضران به دنبال راهي براي تذكر به كانديداي محبوب خود به منظور پوشيدن عبا بودند.

* انتظار براي خنده كرباسچي، كمي ديگر پايان يافت؛ آنجا كه كروبي در خلال سخنان پر حرارت و سريع خود، ناگهان از مجري مناظره درباره مدت زمان سخنراني خود پرسيد و از اصطلاح " چقدر شد؟ " بهره گرفت. كرباسچي به اين طرز بيان كروبي، خنده‌اي روانه كرد.

* گذشت نيمي از مناظره، مصرف آب را در ميان هواداران يك كانديدا بالا برد.

* وقتي رئيس‌جمهور درباره تهمت زني روزنامه رسمي كروبي به همسر خود، موضوعاتي را عنوان كرد و از دبيركل حزب اعتماد ملي خواست تا به اين اقدام پاسخ دهد، كروبي از اين موضوع اعلام بي اطلاعي كرد و احمدي‌نژاد به او گفت كه فردي كه داعيه دار رياست‌جمهوري است، چگونه از اقدام روزنامه خود بي اطلاع است؟ قوچاني نيز به جمع مصرف كنندگان آب‌هاي معدني پيوست.

* دومين نامه به كروبي در سي‌امين دقيقه سخنراني او ارسال شد. موضوع: پرونده دريافت 300 ميليون از شهرام جزايري.

* كروبي در خلال سخنان خود، موضوعي را گفت كه با اظهار نارضايتي اطرافيان خود مواجه شد. اين موضوع درباره عدم حمايت هاشمي از وي و حمايت دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام از موسوي بود. حاميان كروبي اين مسئله را تحقق سخنان احمدي نژاد در مناظره با ميرحسين مي‌دانستند.

* سومين نامه به كروبي، ارسال شد. اين مسئله بر خلاف قانون مناظرات كانديداها بود چراكه هر كانديدايي تنها حق دريافت 2 برگه جداگانه را دارد. با آنكه مشخص نشد كه اين نامه به كروبي رسيده است يا نه، اما نفس اين موضوع خلاف قانون مناظرات بود.

* موضوع خليج عربي چه بود؟ احمدي نژاد براي كروبي توضيح داد كه صفت عربي در اين اجلاس به كشورها اشاره دارد نه خليج و از وي خواست كه اين موضوع را از متخصصان زبان عربي بپرسد. جوابي از اطرافيان كروبي در نقد اين سخنان شنيده نمي‌شد.

* چانه‌زني كروبي براي وقت گرفتن و استفاده از فرصت احمدي‌نژاد در جواب دادن به سوالات، به مذاق دوستانش خوش نيامد.

* بالاخره پس از رد و بدل شدن سخنان بسيار، احمدي نژاد با طرح اميدهاي خود از آينده ملت ايران و بيان برخي ايده‌هاي خويش براي توسعه و آباداني ايران، مناظره را به پايان برد و كروبي، دقايقي بعد با چند جواب كوتاه، رسانه ملي را ترك كرد. فاطمه كروبي همسر مهدي كروبي در پاسخ به درخواست خبرنگاران مبني بر اعلام ليست دارايي اموال خانواده كروبي، به ذكر جمله "خبرنگاران محترم خسته نباشيد " بسنده كرد.

* احمدي نژاد نيز پس از دقايقي و در حاليكه جمعيت خارج از استوديو به شدت متراكم شده بود، به بيرون هدايت شد و پس از تقدير از حاضران، به ذكر جملاتي در جمع اهالي رسانه‌ها پرداخت.

* وي در اين گفتگو با اشاره به سخن فردي كه گفته بود "وقتي احمدي‌نژاد به روستاها مي‌رود ما خجالت مي‌كشيم "، اظهار داشت: معلوم است كه بايد خجالت بكشيد. چون شما روستاها را اينطور كرديد. باران رحمت مي باريد.

* هواداران كانديداها تا پاسي از شب به تبليغ نامزد خود پرداختند و باز هم منتظر 22 خرداد شدند؛ "ميزان رأي ملت است "

Copyright: gooya.com 2016