پنجشنبه 13 مرداد 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ترکیه بار دیگر ارسال تسلیحات ایرانی به سوریه را متوقف کرد، دويچه وله

ترکیه بار دیگر از ارسال تسلیحات ایرانی به مقصد سوریه جلوگیری کرد. روزنامه آلمانی "زود دویچه" به نقل از محافل دیپلماتیک می‌نویسد که سلاح‌های ایرانی قرار بوده که نخست به سوریه و سرانجام به حزب‌الله لبنان تحویل داده شوند.

بر اساس گزارش "زود دویچه تسایتونگ" ترکیه برای چندمین بار موفق به کشف قاچاق اسلحه از ایران به سوریه شد. تسلیحات توقیف‌شده می‌بایست از طریق سوریه به گروه افراطی حزب‌الله تحویل داده می‌شدند. حزب‌الله لبنان به عنوان متحد جمهوری اسلامی در سوریه نیز انبارهای مهمات و سلاح در اختیار دارد. در ۳۰ آوریل امسال نیز نیروهای انتظامی ترکیه در حین بازرسی یک کامیون در گذرگاه مرزی "کیلیس"، در همسایگی سوریه موفق به کشف مقادیر قابل توجه‌ای اسلحه و مهمات شدند.

مهمات و سلاح‌های توقیف‌شده همچنان در اختیار دولت ترکیه قرار دارد. مقامات محلی و مسئولان دولت مرکزی ترکیه از ارائه جزییات بیشتر درباره این تسلیحات خودداری می‌کنند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


در اواسط ماه مارس سال جاری میلادی نیز ترکیه یک هواپیمای ایرانی به مقصد سوریه را مجبور به فرود در دیاربکر کرد. در بازرسی از هواپیما شرکت "یاس‌ایر" سلا‌ح‌هایی نظیر مسلسل، خمپاره و نارنجک کشف شد که تحت قطعات یدکی ماشین در بارنامه ثبت شده بودند. این خبر از سوی گروهی از کارشناسان سازمان ملل که وظیفه نظارت بر تحریم‌ها را برعهده دارند، نیز تایید شده است.

در این گزارش آمده است که در ماه‌های اخیر ترکیه بارها کامیون‌هایی را در گذرگاه‌های مرزی خود متوقف ساخته که حامل اسلحه و مهمات به مقصد سوریه بوده‌اند.

پیام روشن ترکیه به ایران و سوریه

ترکیه گزارشی نیز پیرامون ارسال غیرمجاز اسلحه به سوریه در ماه ژوئن به کمیسیون سازمان ملل متحد ارائه کرده است. اما در این گزارش از ضبط محموله‌ی جدید اسلحه مطلبی به میان نیامده است.

اما محافل دیپلماتیک در سازمان ملل فاش کردند که ترکیه مقامات بین‌المللی را از توقیف محموله جدید مطلع کرده است، گرچه این خبر بطور رسمی به شورای امنیت سازمان ملل هنوز ارسال نشده است.

رسانه‌های ترکیه، از جمله خبرگزاری نیمه‌رسمی "آنادولو" در اواسط آوریل امسال درباره ارسال تسلیحات ایرانی به سوریه گزارش‌های متعددی را منتشر کرده بودند. تحویل این تسلیحات در نزدیکی شهر "ریحانلی" در گذرگاه "باب الهوا" صورت گرفته است.

کمیسیون سازمان ملل متحد تصریح کرد که امکان دارد که در ماه‌های گذشته کامیون‌های حامل سلاح به سوریه وارد شده باشند. "زود دویچه سایتونگ" می‌نویسد که این ارزیابی نشانگر آن است که سازمان‌های امنیتی کشورهای دیگر به مقام‌های ترکیه درباره کامیون‌های مشکوک اطلاعاتی را منتقل کرده‌اند.

در جستجوی مسیرهای جدید ارسال اسلحه

به گفته یک دیپلمات سازمان ملل تشدید کنترل گذرگاه‌های مرزی از سوی ترکیه باید به عنوان پیامی روشن به ایران و سوریه پیرامون قاچاق تسلیحات تلقی شود. دولت ترکیه در حال حاضر به شدت به سرکوب معترضان در سوریه انتقاد داشته و از رژیم اسد خواستار تغییر رویه در این زمینه شده است.

شورای امنیت سازمان ملل صدور اسلحه از ایران به کشورهای دیگر را ممنوع کرده است. تمامی کشورهای جهان موظفند که تخلفات در این زمینه را به سازمان ملل گزارش دهند. در گزارشی از سازمان ملل آمده است که ایران به طور منظم تلاش می‌کند که تحریم‌های بین‌المللی را زیر پا گذارد.

بنا به گزارش "زود دویچه" «پس از کشف تسلیحات قاچاق در هواپیمای شرکت "یاس‌ایر" مقامات ایرانی با توجه به آگاهی سازمان‌های امنیتی کشورهای غربی از مسیر‌های لو رفته، از سپاه پاسداران خواسته‌اند که راه‌های دیگری برای ارسال اسلحه بیابند.» حمل تسلیحات از طریق راه‌آهن و یا ارسال هوایی از طریق کشور سوم از جمله راه‌های ممکن هستند. زودیچه می‌نویسد: «ایران می‌تواند از ونزوئلا و عراق به عنوان مسیرهای جدیدی بر ارسال اسلحه» به سوریه و حزب‌الله لبنان استفاده کند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016