جمعه 28 مرداد 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

حملات خشونت‌بار نيروهای امنيتی سوريه به تظاهرات روز جمعه مخالفان، راديو زمانه

با فرارسيدن روز جمعه بار ديگر مخالفان حکومت سوريه به خيابان‌ها آمدند. نيروهای امنيتی به سوی آنان شليک کردند که طی آن چندين نفر کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امروز جمعه ۲۸ مرداد، مخالفان حکومت با شعار «نخستين حاصل پيروزی» به خيابان‌ها آمدند که با حمله نيروهای امنيتی دست‌کم ۱۵ تن از تظاهرکنندگان کشته و ۱۶ تن ديگر زخمی شدند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن است گزارش داد که در منطقه درعا ۱۱ نفر کشته و ۱۶ تن زخمی شدند.

بنا به گزارش‌های استان درعا، در شهر ۳۰ هزار نفری انخل که در استان درعا قرار دارد، نيروهای امنيتی با آتش گشودن به سوی مردم يک نفر را کشته و چهار نفر را زخمی کردند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


چهار کشته و ۹ زخمی ديگر آمار تلفات شهرک حراک از توابع استان درعا است و در شهر قباقب از توابع همين استان نيز پنج نفر، از جمله دو کودک و نوجوان ۱۱ و ۱۶ ساله در حمله مأموران حکومتی کشته شدند.

در شهر نوا نيز يک مرد ۷۲ ساله بر اثر شليک گلوله کشته شده است.

استان درعا و به‌ويژه مرکز آن شهر درعا، منطقه‌ای است که جنبش اعتراضی مردم سوريه عليه حکومت بشار اسد در اسفندماه سال گذشته از اين مکان آغاز شد.

اين در حالی است که خبرگزاری رسمی سوريه (سانا) گزارش داده است که در قباقب «مردان مسلح» يک مأمور پليس و يک غيرنظامی را کشته و دو مأمور امنيتی را زخمی کرده‌اند.

سانا همچنين گفته است که چهار عضو مأمور انتظامی در شهر انخل زخمی شده‌اند. اين خبرگزاری عاملان اين اقدام را «مردان مسلحی» دانست که «به روی مأموران آتش گشوده و و بر سر راه آن‌ها بمب منفجر کرده‌اند.»

به گزارش ديده‌بان حقوق بشر سوريه با وجود حضور گسترده نيروهای امنيتی، در شهر حمص نيز تظاهرات ضدحکومتی برگزار شد که به گفته شاهدان عينی سه نفر در آن کشته شدند.

به گفته فعالان مخالف حکومت در يکی از گردهمايی‌های امروز دست‌کم ۲۰ هزار نفر شرکت داشتند. آن‌ها می‌گويند در شهرهای ديرالزور، در شرق و لاذقيه و بانياس در شمال غربی سوريه و در دو محله دمشق و ده‌ها منطقه در حومه پايتخت نيز تجمعاتی با تعداد کمتر برگزار شده است.

در تظاهرات حومه دمشق يک تظاهرکننده کشته شده است.

همچنين شاهدان عينی گزارش داده‌اند که در شهرهای کردنشين قاميشلی و عمودا در شمال شرق سوريه نيز دست‌کم ۱۰ هزار نفر به خيابان‌ها آمده‌اند.

حمله نيروهای حکومتی به مخالفان، دو روز پس از آن صورت می‌گيرد که بشار اسد، رهبر سوريه در تماسی تلفنی با بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل از پايان خشونت و عمليات نظامی عليه مخالفان خبر داد.

روز گذشته آمريکا و اتحاديه اروپا برای نخستين بار به‌شکل رسمی خواهان کناره‌گيری بشار اسد از قدرت شدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی فهرست طولانی نقض حقوق بشر توسط حکومت بشار اسد را منتشر ساخت و صحبت از «جرايم عليه بشريت» کرد.

بر پايه اين گزارش دست‌کم ۱۹۰۰ نفر غيرنظامی در سوريه کشته شده‌اند که در ميان آنان کودکان نيز وجود دارند.

در برخی سندها آمده است که سربازان زخمی‌شدگان در راهپيمايی‌ها را به‌طور متناوب با چاقو مثله کرده‌اند.

اعتراضات مردمی در سوريه پنج ماه است که آغاز شده و در طول اين مدت همواره حکومت سوريه در برابر مخالفان با خشونت رفتار کرده است.

خشونت نيروهای حکومتی با آغاز ماه رمضان گسترش کم‌سابقه‌ای يافت و نيروهای ارتش به چندين شهر حمله‌ور شدند.

حکومت سوريه اين اعتراضات را ناديده می‌گيرد و آن را به «خرابکاران مسلح وابسته به بيگانگان» نسبت می‌دهد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016