جمعه 6 بهمن 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دو سازمان حقوق بشری: ایران اعدام پنج شهروند عرب‌زبان را متوقف کند

رادیو فردا: سازمان دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای مشترک نسبت به اعدام قریب‌الوقوع پنج شهروند عرب‌زبان خوزستان ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند تا اجرای حکم اعدام این افراد را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدبان حقوق بشر در نیویورک و عفو بین‌الملل که مقر آن در لندن است، در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، پنج بهمن‌ماه، منتشر کرده‌اند، آورده‌اند که حکم اعدام این پنج‌ نفر هفته گذشته تأیید شده است و این افراد در حالی از زندان کارون در اهواز منتقل شده‌اند که خانواده‌ آنها از محل نگهداری کنونی‌شان اطلاعی ندارند.

آن هریسون، معاون بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل، انتقال این پنج تن به مکان نامعلوم را «به شدت نگران‌کننده» خوانده و از امکان اعدام «قریب‌الوقوع» آنها ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین‌الملل سوم بهمن‌ اعلام کرد که دیوان عالی کشور احکام اعدام محمدعلی عموری، هادی رشیدی، هاشم شعبانی عموری و دو برادر عرب‌زبان، سیدجابر البشوکه و سید مختار البشوکه، را تأیید کرده است.

دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه مشترک روز چهارشنبه خود آوردند که این پنج تن در آستانه ششمین سالگرد اعتراض‌های عرب‌زبان‌های ایران که بهار ۱۳۸۴ رخ داد بازداشت شدند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


به گفته عفو بین‌الملل افراد بازداشت شده تیرماه ۱۳۹۱ به اتهام «محاربه»، «فساد در زمین»، «توطئه علیه امنیت کشور» و تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شدند.

دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در بیانیه خود آوردند که به گفته خانواده این پنج تن، این افراد در مدت بازداشت تحت «شکنجه جسمی و روحی» بوده‌اند.

این دو سازمان در حالی نسبت به اعدام قریب‌الوقوع این افراد ابراز نگرانی کرده‌اند که خردادماه سال ۹۱ نیز از اعدام چهار فعال حقوق عرب‌زبانان در استان خوزستان خبر داده، اعلام کرده بودند که پنج تن دیگر در صف اعدام قرار دارند.

روز چهارشنبه، چهارم بهمن‌ماه، ۳۰ سازمان و فعال حقوق بشری، از جمله شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده نوبل صلح، در بیانیه‌ای مشترک به احکام اعدام این پنج شهروند خوزستان اعتراض کرده و خواستار توقف اجرای احکام اعدام این افراد شدند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016