جمعه 19 فروردین 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

10 بازيگر تلويزيون كه ستاره‌ي سينما شدند، ايسنا

سايت «توتال فيلم» فهرستي از ‌١٠ بازيگر تلويزيوني كه ستاره‌ي سينما شده‌اند را تهيه كرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از توتال فيلم، در فهرست ‌١٠ عنواني ستارگاني كه پيش از حضور در دنياي سينما در رسانه‌ي عمومي تلويزيون فعاليت داشته‌اند، نام بازيگران سرشناسي چون «تام هنكس»، «رابين ويليامز» و «جورج كلوني» به چشم مي‌خورد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
«تام هنكس» هنرپيشه، كمدين، کارگردان، دوبلور و نويسنه‌ي آمريكايي است كه کارش را با بازي در مجموعه‌هاي تلويزيوني کمدي و خانوادگي آغاز کرد. در سال‌هاي ‌٨٢-1980 به خاطر بازي در سريال کمدي «دوستان صميمي» مورد توجه قرار گرفت و با ايفاي نقش در فيلم «بزرگ» به‌ شهرت رسيد. بعدها کمدي را کنار گذاشت و بازي در درام‌هاي جدي را آغاز کرد. او در سال‌هاي اخير کارهاي متفاوتي در درام‌هاي جدي، کمدي و پويانمايي اجرا کرده است. «هنكس» در هر دو سري فيلم کارتوني «داستان اسباب‌بازي‌ها»، «صداي وودي»، - عروسک گاوچران - را اجرا کرده است.

«هنکس» در حال حاضر يكي از مردان پرطرفدار هاليوود است. دستمزد وي براي هر کدام از فيلم‌هاي آخرش‌٢٠ ميليون دلار بوده است. بازي او در نقش دوست داشتني «فارست گامپ» هفتاد ميليون دلار درآمد برايش به‌همراه داشت.

وي دو بار در سال‌هاي ‌١٩٩٣ براي «فيلادلفيا» و ‌١٩٩٤ براي «فارست گامپ» موفق به كسب جايزه اسكار بهترين بازيگر مرد شد.‌

از معروف‌ترين آثار «هنكس» مي‌توان به «بي‌خوابي در سياتل»، «نجات سرباز رايان»، «جاده‌اي به‌سوي تباهي»، «ترمينال» و «رمز داوينچي» اشاره كرد. وي كسب خرس نقره‌اي جشنواره برلين در سال ‌١٩٩٤ و چهار جايزه گلدن گلوب را در كارنامه افتخارات سينمايي‌اش دارد.

ديگر بازيگر سينمايي «دنزل واشنگتن»، براي اولين‌بار در سال ‌١٩٧٧ در فيلم تلويزيوني «ويلما» ظاهر شد. او با بازي در فيلم «آزادي را فرياد بزن» ساخته‌ي «ريچارد آتن‌برو» در سال ‌١٩٨٧جايزه‌ي بهترين بازيگر مرد مكمل را از آكادمي اسكار كسب كرد. اين بازيگر‌٥٦ ساله تاكنون پنج بار نامزد جايزه‌ي اسكار بهترين بازيگري شده است، كه دو بار در سال‌هاي ‌٢٠٠٢ براي «روز تمرين» و ‌١٩٩٠ براي «افتخار» موفق به دريافت آن شد.

«واشنگتن» كه به‌تازگي در فيلم‌هاي معروف و پرفروشي مانند «کتاب الي»، «مناظره کننده‌هاي بزرگ» و «دار و دسته آمريکايي» ايفاي نقش کرده است، دو بار در سال‌هاي ‌١٩٩٣ و ‌٢٠٠٠ جايزه خرس نقره‌اي بهترين بازيگر مرد جشنواره برلين را دريافت كرد.

«كلينت ايست وود» كارگردان سرشناس هاليوود پس از چند بازي معمولي در برنامه‌هاي تلويزيوني با نقش‌آفريني در برنامه‌ي «روهايد» مورد توجه قرار گرفت. وي با پيشنهاد «اريك فلمينگ»، همبازي خود در«روهايد»، براي بازي در «يك مشت دلار» موافقت كرد و به دنياي سينما وارد شد. اين بازيگر، کارگردان و تهيه‌کننده ‌٨٠ ساله‌ي آمريکايي برنده‌ي چندين جايزه اسکار است كه از معروف‌ترين ساخته‌هاي او مي‌توان به «نامه‌هايي از ايووجيما»، «پرچم‌هاي پدران ما»، «عزيز ميليون دلاري» و «نابخشوده» اشاره کرد.

وي در فاصله سال‌هاي ‌١٩٥٥ تا ‌١٩٧٧ تقريبا فقط به ‌عنوان بازيگر در فيلم‌ها ظاهر مي‌شد. مهم‌ترين نقش‌هاي او نقش کابوي بدون نام سه‌گانه‌ي «سرجوليونه» و نقش «هري» در سري فيلم‌هاي «هري کثيف» است. در سمت کارگرداني فيلم‌هايش هرکدام بيانگر حقايقي تلخ از دنياي بدون نقص است.

فيلم «نابخشوده» در سال ‌١٩٩٢ براي او اسکار بهترين فيلم و بهترين کارگرداني را به ارمغان آورد. «ايست‌وود» در سال ‌٢٠٠٣ نيز «رودخانه مرموز» را ساخت، که در آن بازيگراني چون «شون پن» و «تيم رابينز» حضور داشتند و جوايزي از جمله اسکار نيز براي اين فيلم مهم دريافت کرده‌اند. خود او نيز نامزد بهترين کارگرداني شد.

«ايست‌وود» يك‌ سال بعد فيلم تاثيرگذار «عزيز ميليون دلاري» را ساخت و براي بار دوم بعد از «نابخشوده»، اسکار بهترين کارگرداني و فيلم را کسب کرد. در سال ‌٢٠٠٦ دوگانه جنگي درباره جنگ جهاني دوم بين آمريکا و ژاپن با نام‌هاي «پرچم‌هاي پدران ما» و «نامه‌هايي از ايووجيما » را ساخت که هر دو از سوي بسياري از منتقدين بهترين فيلم‌هاي سال معرفي مي‌شوند.

«رابين ويليامز» كار خود در تلويزيون را از بازي در سريال «مورك غريبه» آغاز كرد و پس از آن به عنوان ميهمان در «روزهاي خوب» به نقش‌آفريني پرداخت. «ويليامز» با بازي در «صبح‌ بخير ويتنام» در دنياي سينما به شهرت رسيد. اين بازيگر ‌٦٠ ساله برنده‌ي جايزه‌ي اسکار، گلدن گلوب و گرمي است. او در فيلم‌هايي چون «انجمن شاعران مرده»، «بي‌خوابي»، «جومانجي»، «مرگ دوباره»، «يك ساعت عكاسي» «چه روياهايي مي‌آيند» و «هملت» به نقش‌آفريني پرداخته است.

اولين حضور تلويزيوني «جورج كلوني» در سال ‌١٩٧٨ در سريال «صده» بود، اما مهم‌ترين بازي او در سريال «E/R» بود كه تنها يك فصل آن ساخته شد. نام كامل اين بازيگر، فيلم‌نامه‌نويس، تهيه کننده و کارگردان آمريکايي، «جورج تيموتي کلوني» است. وي برنده‌ي جايزه اسکار و گلدن گلوب است.

در سال ‌٢٠٠٨ سازمان ملل متحد، او را عنوان يکي از سفيران صلح خود برگزيد. وي تلاش‌هاي بشردوستانه گوناگوني نيز انجام مي‌دهد؛ از جمله کوشش براي چاره‌يابي نزاع دارفور، گردآوري پول براي قربانيان زمين‌لرزه ‌٢٠١٠ هائيتي و ساخت فيلم‌هاي مستند هم‌چون «شن و اندوه» براي افزودن آگاهي در مورد بحران‌هاي جهاني.

«كلوني» چند سال اخير در فيلم‌هاي «پس از خواندن بسوزان» ، «آقاي فاكس شگفت‌انگيز»، «بالا در آسمان» و«مرداني كه به بزها خيره شدند» به ايفاي نقش پرداخته است.

«ويل اسميت» بازيگر امروز سينما در دهه‌ي ‌١٩٩٠ در سريال «پرنس بل‌ار» نقش دلقكي بدلباس را بازي مي‌كرد. اين ستاره‌ي سيه‌چهرده‌ي هاليوود كه در سال ‌٢٠٠٨ به‌عنوان در‌آمدزا‌ترين بازيگر سينماي آمريكا انتخاب شد، در فيلم «7پوند» به كارگرداني «گابريل موچينو» و «پيرپسر» نيز به ايفاي نقش پرداخته است. «اسميت» تاکنون دو بار نامزد جايزه‌ي اسکار براي فيلم هاي «علي» (‌٢٠٠١) و «به دنبال خوشبختي» (‌٢٠٠٦) شده است.

«جان تراولتا» ديگر بازيگر معروف سينما است كه كار خود را از تلويزيون شروع كرده است. او از بازيگران سريال «اورژانسي» بود و پس از آن در سريال پربيننده‌ي «كوتر دوباره خوش‌ آمدي» ظاهر شد. نام كامل اين خواننده و بازيگر معروف آمريکايي «جان ژوزف تراولتا» است. اين بازيگر ‌٥٨ ساله بعد از رخداد زمين‌لرزه‌ي هائيتي در ‌‌٢٠١٠، بوئينگ ‌‌٧٠٧ شخصي خود را مملو از غذا، کمکهاي اوليه و امدادرسان کرده و به منطقه زلزله‌زده ارسال کرد.

از جمله آثار مطرح «تراولتا» در سينما مي‌توان به «قلب‌هاي تنها» ‌‌٢٠٠٦، «خونسرد باش» ‌‌٢٠٠٥، «ترانه عشقي براي بابي لانگ» ‌‌٢٠٠٤، «پايگاه» (‌‌٢٠٠٣) ، «اره ماهي» ‌‌٢٠٠١، «تغيير چهره» (‌‌١٩٩٧)، «داستان عامه‌پسند» ‌‌١٩٩٧ و «گاوچران شهري» ‌‌١٩٨٠ اشاره كرد.

«آدام سندلر» از بازيگران برنامه‌ي «اجراي زنده‌ي شنبه شب» بود كه در ابتدا به‌عنوان نويسنده با اين برنامه‌ي تلويزيوني همكاري مي‌كرد. «سندلر» پس از حضور موفق در اين برنامه‌ي تلوزيوني در چندين فيلم هاليوودي حضوري موفق داشت؛ به‌طوري که مجموع اين فيلمها فروشي در حدود ‌١٠٠ ميليون دلار آمريکا داشت.

برخي از آثار معروف «سندلر» عبارتند از« آقاي ديدز» (‌٢٠٠٢)، « پنجاه قرار اول »(‌٢٠٠٤)، «کليک» (‌٢٠٠٦)، «تو سر به سر زوهان نمي‌ذاري» (‌٢٠٠٨) و «قصه‌هاي وقت خواب» (‌٢٠٠٨).

«لئورناردو دي كاپريو» بازيگر هاليوودي هم حرفه‌اش را از تلويزيون و بازي در آگهي‌هاي بازرگاني آغاز كرد. او در سريال تلويزيوني «پدر‌ومادر بودن» به نقش‌آفريني پرداخت و در چند سريال ديگر هم ميهمان شد. او هم‌چنين در سريال «دردهاي روز‌افزون» حضور داشت. «دي كاپريو» در سال ‌١٩٩٣ در نقش «توبي» در فيلم «زندگي اين پسر» خوش درخشيد و نامش در فهرست عنوان بهترين هنرپيشه نقش دوم قرار گرفت.

در همان سال با ايفاي زيباي نقش يک معلول ذهني در فيلم «گيلبرت گرپ چه مي‌خورد؟» در کنار «جاني دپ» قرار گرفت که ثمره‌اش کانديدشدن براي جايزه اسکار در سن نوزده سالگي‌ بود.

در سال ‌١٩٩٦ «دي‌کاپريو» در نقش «رومئو» در فيلم جديد «رومئو و ژوليت» (اثر شکسپير) حاضرشد. اما با اين همه فعاليت و کارنامه خوب هنري فيلم پر سرو صداي «تايتانيک» (‌١٩٩٧) بود که او را تبديل به فوق‌ستاره‌اي در دنياي هاليوود کرد.

بازيگر‌‌٣٥ ساله‌ي «دارودسته نيويورکي‌ها» چندي پيش با فيلم «جزيره‌ي شاتر» و «تلقين» بر پرده‌ي سينماها بود.

«جيم كري» هم كار خود را با بازي در «اجراي زنده‌ي شنبه‌شب» و «آقاي تي» آغاز كرد. او هم‌چنين در «كارخانه‌ي داك» هم ظاهر شد. «ايس ونتورا» ديگر برنامه‌ي تلويزيوني بود كه «كري» را به عنوان پديده‌اي هنري معرفي كرد.اين هنرپيشه و کمدين کانادايي-آمريکايي تا كنون ‌٢ بار برنده‌ي جايزه‌ي گلدن گلوب براي فيلم‌هاي «نمايش ترومن» و «مردي روي ماه» شده است.

از مطرح‌ترين فيلم‌هاي جيم كري مي‌توان به «بله قربان‌گو» (پيتون ريد)، «شماره ‌‌٢٣» (والتر) ، «شوخي با ديك و جين» (ديك)، «مجموعه وقايع ناگوار لموني اسنيكت» (كانت اولاف)، «درخشش ابدي يك ذهن پاك» (جوئل بريش)، «بروس قادر» (بروس نولان)، «چگونه گرينيچ كريسمس را دزديد» (گرينيچ)،«من، خودم و آيرين» (چارلي بيليگيتز/لوك تريمبل/خودم)، «مردي روي ماه» (توني كليفتون)،«نمايش ترومن» (ترومن بروبنك)، «دروغگو دروغگو» (فلچر ريد)،«بتمن براي هميشه» (ريدلر/ادوارد نيگما)،«خنگ و خنگ‌تر» (لويد كريسمس)، «ماسك» (استنلي اپكيس)،«همه چيز در طعم خوب» (رالف)،و «كوه مس» (بابي تاد) اشاره كرد.

اواخر سال گذشته «جيم كري»، بازيگر و كمدين سرشناس هاليوود نشان ادبيات و هنر فرانسه را دريافت كرد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016