شنبه 7 آبان 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

شماره موبایل ۲۵۰ مبلّغ داروهای ماهواره ای مسدود شد، فارس

رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه به زودی لایحه ای برای برخورد با شرکتهای دارویی که در ماهواره تبلیغ می کنند به مجلس ارائه می شود، از مسدود شدن شماره موبایل 250 مبلغ دارو در ماهواره و توزیع داروی دسفوناک برای بیماران تالاسمی در بازار به مدت 3 سال بدون مطالعه بالینی خبر داد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، احمد شیبانی امروز در نسشت خبری که در محل غرفه وزارت بهداشت در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریهای برگزار شد افزود: طرح های بسیاری برای تولید داروهای جدید در کشور داریم و به خصوص تولید برخی داروهای جدید برای شیمی درمانی، تولید داروهای گران قیمت سرطان، ام اس، تالاسمی، داروهای جدید نوترکیب و داروهای بیماران خاص در حال انجام است.

وی افزود: برخی از این داروها در دهه فجر امسال یا حتی زودتر اعلام و وارد بازار می شوند و در بهمن امسال خبرهای خوشی از تولید داروهای جدید در کشور برای مردم خواهیم داشت.

تولید 3 قلم داروی بیوتکنولوژی جدید تا دهه فجر

شیبانی گفت: از بین 140 قلم داروی نوترکیب و بایوتکنولوژی که اکنون در دنیا وجود دارد و اکثر آ‌نها در آمریکا تولید می شود برنامه وزارت بهداشت دسترسی به تولید 70 قلم از این داروها تا پایان برنامه 5 ساله است در زمان حاضر حدود 9 قلم از این داروها در کشور تولید می شود که تا پایان امسال 3 قلم دیگر داروی نوترکیب نیز به فهرست داروهای نوترکیب تولید داخل اضافه می شود.

وی ادامه داد: همزمان کار تولید مواد اولیه داروهای نوترکیب نیز در کشور در حال پیگیری است و هم اکنون نیز بخش عمده مواد اولیه 9 قلم داروی نوترکیب تولید داخل در کشور تولید می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در زمان حاضر علاوه بر تولید 96 درصد داروهای مصرفی مردم حدود 40 درصد مواد اولیه داروهای تولیدی کشور نیز در داخل تولید می شود.

وی گفت: یکی از داروهایی که در بهمن امسال رونمایی وارد بازار می شود، ماده اولیه داروهای افشانه و اسپری آسم و بیماریهای تنفسی است که برای اولین بار در داخل کشور به تولید رسیده است.

وی افزود: داروهای ضد سرطانی که در کشور به زودی به تولید می رسند نیز در حوزه بیماریهای مختلف به خصوص سرطانهای دستگاه گوارش و تنفسی و از جمله داروهای گران قیمت چند میلیون تومانی هستند که تولید آنها در کشور قیمت آن را برای بیماران بین 40 تا 50 درصد کاهش می دهد و امیدواریم چند قلم از این داروها تا پایان امسال یا حداکثر سال آینده وارد بازار شوند.

تولید اولین نانو داروی ضد سرطان در کشور برای سرطانهای گوارشی

وی ادامه داد: اتفاق دیگری که در حوزه تولید داروهای ضد سرطان در کشور افتاده است تولید اولین نانو داروی ضد سرطان در کشور به نام دکسروبیسین است که تولید نهایی شده و به زودی پروانه ورود به بازار آن از سوی وزارت بهداشت صادر می شود، این دارو نیز از جمله داروهایی است که هر ویال دارویی نمونه وارداتی آن بیش از یک میلیون تومان قیمت داشت و اکنون با قیمت به مراتب پایین تر در اختیار بیماران قرار می گیرد.

شیبانی گفت: به طور کلی تولید داروهای با فناوری نانو در دنیا موضوع جدیدی است و تاکنون فقط 2 تا 3 قلم نانو دارو در دنیا تولید شده است که عمدتاً در آمریکا بوده است و اکنون کشور ما نیز جزء محدود تولید کنندگان نانو دارو در دنیا شده است.

وی در پاسخ به این پرسش فارس که چرا ایران در حوزه صادرات دارو ناموفق است، گفت: افزایش صادرات دارو وظیفه وزارت بهداشت نیست اما ما با تدوین دستورالعمل هایی باید شرکتهای داروسازی را به این سمت تشویق کنیم، یکی از مهمترین مزیتهای ما در حوزه صادارت قیمت پایین داروهای داخلی است اما در حوزه بازاریابی و بسته بندی به شدت ضعف داریم و شرکتهای داروسازی باید این نقیصه را رفع کنند تا بتوانند در بازارهای جهانی هم حاضر شوند.

سهم ایران از گردش دارویی دنیا نیم درصد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کل بازار دارویی دنیا حدود 800 میلیارد دلار گردش مالی دارد که سهم گردش دارویی ایران حدود 3.5 میلیارد دلار یعنی کمتر از نیم درصد است در حالی که یک درصد جمعیت دنیا را داریم که این امر نشان دهنده ارزان بودن دارو در کشور ماست و اینکه می گویند مردم ما زیاد دارو مصرف می کنند نیز درست نیست.

وی ادامه داد: از نظر صادرات هم سهم ما از بازارهای خارجی حدود 100 میلیون دلار است که از نظر ما بسیار کم است و باید بسیار بیشتر شود.

شیبانی گفت: ‌از نظر مصرف عددی دارو و تجویز منطقی نیز میانگین دارو در هر نسخه پزشک در دنیا 1.8 قلم دارو در هر نسخه است که این میزان در کشور ما حدود 4 سال پیش 3.5 دارو در هر نسخه بود که اکنون به حدود 3 قلم رسیده است و که باید کاهش یابد البته این رقم در برخی کشورهای اسیابی حدود 2.5 است.


رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: وزارت بهداشت مستقیم در امر صادرات وارد نمی‌شود چرا که صادرات یک امر تجاری و صنعتی است؛ این وزارتخانه تنها می‌تواند نقش حمایتی و تشویق‌کننده در این امر داشته باشد.

وی افزود: صادرات اگر چه در مواد اولیه خوب است، اما راضی‌کننده نیست، در ایران رقمی معادل 100 میلیون دلار دارو ساخته شده و بنا داشتیم طبق برنامه هر سال 20 تا 30 درصد به این رقم اضافه کنیم، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: یکی از دلایلی که نمی‌توانیم به برنامه‌های خود در این زمینه دست پیدا بکنیم این است که دارو محصول حساسی است و مستقیماً با سلامت مردم سر و کار دارد. همچنین پروسه سختی برای ثبت یک دارو وجود دارد که این پروسه گاهاً دو تا سه سال به درازا می‌کشد.

وی افزود: در رقابت و بازاریابی در دارو باید تجار و صنعتگران ما بیشتر تلاش کنند. این اشکالی است که در صنعت داروسازی داریم، چرا که داروهای ما از نظر کیفیت در نقطه مطلوبی است اما اشکال در بازاریابی وجود دارد همان طوری که شرکت‌های خارجی وارد بازار ما شده‌اند ما نیز باید وارد بازار آنها شویم.

در صادرات دارو با ضعف مدیریت مواجه هستیم

شیبانی در ادامه با اشاره به قیمت پایین داروهای ساخت ایران اظهار داشت: اگر هزینه‌های بازاریابی را به هزینه‌های تولید یک دارو اضافه کنیم بازهم قیمت‌های ما با قیمت‌های جهانی قابل رقابت است. در حال حاضر ما مشکل مدیریت در بحث صادرات داریم و این وظیفه وزارت بهداشت نیست. وزارت بهداشت تنها می‌تواند به صنعتگر اجازه دهد دارویی را که مشتری خارجی می‌خواهد بسازد.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت در نشست‌هایی که با وزرای بهداشت سایر کشورهای دنیا برگزار می‌کند می‌تواند نقش حمایتی خود را اجرا کند؛ کل بازار دارویی در دنیا 800 میلیارد دلار است که کشورهای امریکا و اروپا بیشترین سهم را از این بازار دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: طبق استانداردها فروش دارو در کشور باید مطابق مصرف سرانه آن در دنیا معادل یک درصد جمعیت دنیا باشد؛ مصرف دارو در کشور، مصرف منطقی و مناسبی است، حدود 3.5 میلیارد دلار دارو در بازار ایران وجود دارد؛ اینکه می‌گویند مصرف دارو در ایران استاندارد نیست و زیاد است را قبول نداریم. البته مصرف نابجا شاید داشته باشیم؛ طبق قوانین محدودیت‌هایی را برای عرضه خارج از عرف دارو داریم که این تا حدی جلوی مصرف نابجای دارو را خواهد گرفت؛ مردم نباید از پزشک داروی زیادی بخواهند یا از داروخانه‌ها داروی بدون مجوز پزشک تقاضا کنند.

وی ادامه داد: میانگینی که برای نسخه در دنیا رایج است عدد 1.8 است، اما این عدد در نقاط مختلف از جمله ایران گاهی تا 3.5 نیز می‌رسد، اما با کارهای خوبی که در وزارت بهداشت صورت گرفته تعداد اقلامی که یک پزشک در نسخه می‌نویسد اکنون رقمی مابین 2.5 تا 3 در کشور است.

داروی تالاسمی 3 سال بدون مطالعه بالینی در بازار بود

شیبانی در پاسخ به سؤالی راجع به ورود داروی "دسفوناک" برای بیماران تالاسمی به بازار گفت: قرار است تا آذر مطالعات بالینی این دارو به پایان برسد و از آن تاریخ این دارو به بازار عرضه شود؛ از ساله 87 دارویی در این زمینه با فرمول و سفارش یک شرکت داخلی در خارج از کشور تولید می‌شد و چون برخی پزشکان در کیفیتش بحث داشتند و مواردی نیز از عوارض این دارو گزارش شده ما نیز پیگیری کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این دارو کیفیت مطلوب را ندارد.

وی افزود: در کشورهای دنیا برخی داروها ابتدا پخش و مصرف می‌شوند و بعد از مدت‌ها ممکن است عوارضی از این دارو گزارش شود. این عرف در کل کشورهای دنیا رایج است؛ وزارت بهداشت برای برخی داروهای حساس اقداماتی را برای مطالعات بالینی انجام می دهد. در خصوص داروهایی که ثبت جهانی شده و وارد می‌شوند نیز مشکل خاصی وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: همه داروها نیازمند مطالعه بالینی نیستند و تنها برخی از داروهای حساس هستند که می‌بایست پروسه مطالعات بالینی را طی کنند؛ در خصوص داروهای ضدصرع هم باید گفت این داروها سال‌هاست در حال مصرف است و مشکلی هم ایجاد نکرده است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
هیچ یک از داروها و مکملهایی تبلیغی در ماهواره مورد تایید وزارت بهداشت نیست

وی در ادامه با اشاره به داروها و مواد بهداشتی، آرایشی که در ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود تصریح کرد: اصولاً همه محصولات بهداشتی، آرایشی و دارویی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند مورد تأیید ما نیستند. اینها عوارض زیادی دارند.

شماره موبایل 250 مبلغ داروهای ماهواره ای مسدود شد

شیبانی درپاسخ به پرسش خبرنگار فارس افزود: از ابتدای امسال با هماهنگی نیروی انتظامی، وزارت ارشاد و قوه قضائیه در حال پیگیری کسانی هستیم که شماره موبایل‌های خود را در اختیار این تبلیغات قرار می‌دهند. در حال حاضر 250 شماره موبایل را شناسایی و صاحبان آنها را به مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم.

رسانه های مبلغ دارو به دستگاه قضایی معرفی می شوند

شیبانی اضافه کرد: تبلیغ تمام داروها مجوز می‌خواهد و اگر رسانه‌ای بدون مجوز برای دارویی تبلیغ کند به مرجع قضایی معرفی خواهد شد؛ در حال حاضر به دنبال این هستیم تا ماده واحده‌ای را به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دهیم تا فعالیت شرکت‌هایی را که محصولات خود در ماهواره تبلیغ می‌کنند را محدود کنیم.

وی افزود: اکثر تبلیغ‌هایی که در ماهواره انجام می‌شود، محصولات بی‌کیفیت، تقلبی و قاچاق است، چرا که اگر غیر از این بود در رسانه‌های داخلی آزادانه تبلیغ و با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شد؛ یکی از راه‌هایی که وزارت بهداشت برای اطمینان مردم نسبت به شناسایی محصولات باکیفیت و بی‌کیفیت قرار داده برچسب اصالت است که بر روی محصولات الصاق می‌شود. از مردم می‌خواهیم برای حفظ سلامتی خود از خرید این محصولات خودداری کنند، چرا که این محصولات سلامتی مردم را نشانه گرفته است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در برخورد با کالاهای بهداشتی قاچاق موجود در بازار گفت: بازرسی و نظارت فیزیکی را شروع کرده‌ایم، اما از مردم نیز می‌خواهیم که ما را در این امر کمک کنند و محصولات آرایشی و بهداشتی را از هر جایی تهیه نکنند.

در برخی داروخانه ها داروی غیر مجاز یا خارج از فهرست وجود دارد

وی افزود: هفته گذشته جلسه‌ای با ضابطین قضایی برگزار کردیم و مقرر شد در تمام استان‌ها ضابطین قضایی تعریف‌شده بازرسی‌های منظمی از واحدهای صنفی انجام دهند؛ در حال حاضر در داروخانه‌ها کالای قاچاق نداریم، البته در برخی داروخانه‌ها به صورت محدود داروهای غیرمجاز، خارج از لیست و بعضاً تقلبی وجود دارد که تعداد آن بسیار محدود است؛ بازرسان ما با حکم قضایی نسبت به بازرسی این داروخانه‌ها اقدام می‌کنند و طبق قانون جرایمی تا تعطیلی داروخانه‌ها و جریمه برای آنها درنظر گرفته می‌شود.

شیبانی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس تأکید کرد: اینکه صاحبان برخی داروخانه‌ها بگویند به خاطر مسائل اقتصادی روی به فروش داروهای خارج از لیست یا قاچاق می‌آورند حرف صحیحی نیست، هرچند آنها مشکلاتی با بیمه‌ها در بازپرداخت هزینه‌ها دارند، اما چند قلم داروی قاچاق اقتصاد یک داروخانه را زیرورو نمی‌کند؛ با توجه به حساسیت داروی قاچاق و تقلبی حتی وجود یک جعبه داروی تقلبی در یک داروخانه نیز زیاد است.

وی در خصوص محصولات آرایشی نیز گفت: در محصولات بهداشتی بیشترین بحثی که مطرح است قاچاق و تقلب است. ممکن است بخشی از آنها در داخل کشور و بخشی نیز در کشورهای همجوار باشد. در این زمینه خود واردکننده‌های محصولات بهداشتی و آرایشی باید برای اخذ برچسب اطمینان وزارت بهداشت اقدام کنند تا مردم فرق بین کالاهای قاچاق و تقلبی و اصلی را متوجه شوند.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: از مردم هم می‌خواهیم تفاوت بین خرید از یک دستفروش و داروخانه را درک کنند و فقط از مکان‌های دارای مجوز خرید کنند.

به هیچوجه از چین دارو وارد نمی کنیم

وی در خصوص مباحث مطروحه راجع به بیمارستان‌های شرکت نفت و استفاده داروهای تقلبی بیهوشی در این بیمارستان‌ها نیز گفت: رئیس آن بیمارستان طی مصاحبه‌ای تمام موارد را تکذیب کرد ما نیز این مطالب را در مطبوعات و رسانه‌ها دیدیم و هیچ گزارش یا شکایتی در این زمینه به ما نرسیده است تا پیگیری کنیم. در حال حاضر هیچ داروی چینی با مجوز وزارت بهداشت در بازار نداریم و ما هیچگاه دارو از چین وارد نکرده‌ایم و فقط برخی مواد اولیه دارویی از چین وارد می کنیم.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016