شنبه 15 بهمن 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

نقش "نیمکت" در نتیجه دیدار استقلال و پرسپولیس، مهر

دربی 74 به پایان رسیده و اکنون این سوال در ذهن پابرجاست که آیا اشتباهات پرویز مظلومی منجر به از دست رفتن پیروزی استقلال شده و یا تعویض های دنیزلی نتیجه را برگردانده و یا شاید هم هر دو.

به گزارش خبرنگار مهر، دیدار تیم های فوتبال استقلال و پرسپولس و نتیجه ای که در پی داشت، جزو استثنائات تاریخ رقابت های دربی محسوب می شود و چه بسا از این حیث، برای همیشه در تاریخ به یاد آورده شود. اما اکنون این سوال پیش می آید که چه عاملی باعث رقم خوردن این نتیجه شد. در روزی که استقلال با نتیجه 2 بر صفر از همتای سرخپوش خود پیش بود، به ناگاه در عرض 9 دقیقه 3 گل دریافت کرد.

اکنون دو گزینه پیش روی قرار دارد: اول آنکه مظلومی با نوع تاکتیکی که پس از پیروزی دو بر صفر مقابل پرسپولیس اتخاذ کرد باعث از دست رفتن نتیجه شد و گزینه دوم تعویض های طلایی دنیزلی. اما گزینه سومی هم وجود دارد و آن هم تلفیقی از هردوست. به عبارت ساده تر، هر چقدر سرمربی استقلال در تعویض یاران خود درنگ کرد، سرمربی پرسپولیس به فکر چاره افتاد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
استقلال در لحظاتی که بازی را دو بر صفر پیش بود می توانست با اتخاذ تاکتیکی کاملا تدافعی، راه را بر حریف ده نفره خود ببندد اما به نظر می رسید سرمربی این تیم در نظر داشت که مقابل پرسپولیس به یک پیروزی تاریخی دست پیدا کند اما دست پیدا کردن به یک چنین پیروزی ای، مستلزم در اختیار داشتن ابزار مناسب است.

محسن یوسفی که در نیمه دوم دیدار با پرسپولیس جایگزین الونگ الونگ شد یکی از بهترین بازی های خود را به نمایش گذاشت اما این بازیکن بخشی از فرایند حمله استقلالی ها را تکمیل می کرد. اسماعیل شریفات و میلاد میداوودی در 20 دقیقه پایانی خسته تر از آن بودند که پروسه حملات کناری استقلال را تکمیل کنند. بی تردید مربیان استقلال در این شرایط می بایست تاکتیک دفاعی را در دستور کار خود قرار می دادند. این کار تا دقیقه 82 یعنی پس از دریافت گل نخست و دو دقیه بعد که گل دوم وارد دروازه استقلال شد هم صورت نگرفت.

شاید این امر به از دست رفتن تمرکز پرویز مظلومی بازمی گشت. درست در زمانی که تیم استقلال بازی را با دو گل از حریف همشهری خود پیش بود مظلومی بشدت مورد تشویق هواداران حاضر در ورزشگاه واقع شد و به نظر می رسد سرمربی استقلال غفلت کرد و جریان بازی را از دست داد.

از سویی آنچه باعث می شود تعویض های دنیزلی درخشان جلوه کند به میدان فرستادن دو بازیکن (ایمون زاید و مهدی مهدوی کیا) به میدان است. این مربی برخلاف مربیان ایرانی، کلیشه ای عمل نکرد و به یکباره غلامرضا رضایی و هادی نوروزی که جزو ضعیف ترین نفرات پرسپولیس بودند را بیرون کشید. جسارت، یکی از نیازهای مربی بر روی نیمکت است که دنیزلی از آن بهره می برد.

در فوتبال، زمان هایی وجود دارد که یک تیم باید بازی انتحاری را برگزیند. در چنین شرایطی، مربی حریف باید ضدتاکتیک را در دستور کار خود قرار دهد تا نتیجه مورد نظر را به دست بیاورد. در واقع، در روزی که مربیان استقلال بر روی نیمکت مرتکب بزرگ ترین اشتباهات خود شدند، مربیان پرسپولیس بهترین تعویض ها را انجام دادند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016