شنبه 15 بهمن 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

هر ۱۰ زوج ایرانی ۱۸ فرزند دارند، مهر

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با بیان اینکه به طور متوسط هر 10 زوج ایرانی 18 فرزند دارند، گفت:بررسی تحولات جمعیتی ایران نشان می دهد که رقم 6 فرزند در اوایل انقلاب به تدریج کم شده تا اینکه در سالهای اخیر به 8/1فرزند رسیده است.

دکتر شهلا کاظمی پور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مدت زمان باروری در کشور افزود: طبق بررسی‌هایی که ما داشته‌ ایم و نیز بر اساس آماری که ثبت‌ احوال به ما اعلام کرده شاخص تعداد کل فرزندان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در جمعیت‌شناسی شاخصی داریم به نام تعداد کل فرزندان که با محاسبه تعداد کل فرزندان در طول دوره باروری محاسبه می‌شود. در اوایل انقلاب، این شاخص یعنی میانگین تعداد فرزندان یک خانواده در طول سنوات باروری 5/6 فرزند بوده است.

معاون پژوهشی مر کز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه تصریح کرد: در کشورهایی که سیاست‌های کنترل موالید ندارند و مردم به طور طبیعی باردار می‌شوند، تعداد فرزندان بالاست و حتی بیشتر از هشت فرزند هم در یک خانواده وجود دارد که البته چند تا از این فرزندان ممکن است فوت کنند اما در کشورهایی که سیاست کنترل موالید اعمال می‌شود این رقم کم می‌شود.

دکتر کاظمی پور افزود: بررسی تحولات جمعیتی در ایران نشان می دهد که رقم 5/6 فرزند در اوایل انقلاب به تدریج کم شده تا اینکه در سالهای اخیر به 8/1 فرزند رسیده است.

وی ادامه داد: طبق آمار اگر زوج‌ها به طور متوسط 1/2 فرزند داشته باشند و فرزندان جایگزین آنها شوند، جمعیت ثابت می‌ماند و این 1/0 نیز به دلیل احتمال فوت فرزندان لحاظ شده است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات آسیا و اقیانوسیه افزود: اگر تعداد فرزندان والدین کمتر از این مقدار باشد، جمعیت جایگزین نمی‌شود و هر چه این‌ رقم کم شود، تعداد کل فرزندان زوجین کم می‌شود.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
دکتر کاظمی پور اظهار کرد: عدد 8/1 فرزند( تعداد کل فرزندان برآورد شده در سال 1385) یعنی به طور متوسط هر 10 زوج 18 فرزند دارند. به این معنی که یا یک بچه دارند یا دو بچه؛ در مورد خانواده‌هایی که یک فرزند دبستانی دارند، احتمال اینکه خانواده در آینده یک بچه دیگر هم بیاورد هست اما تعداد فرزندان از دو نفر تجاوز نمی‌کند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016