جمعه 27 مرداد 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

سردار کارگر:مخالف ورود مسائل امنیتی به سینما هستیم

معاون اجتماعی ناجا در نشست تعاملی پلیس با سینماگران گفت: با ورود مسائل امنیتی به سینما و اصلاح سینما مخالفیم سینماگران ما عاقل و فهیم هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تعاملی پلیس با اهالی سینما با حضور سردار بهمن کارگر و جمعی از اهالی سینما و مسئولان فرهنگی و هنری کشور برگزار شد. در این نشست که به درخواست سینما گران برای تعامل بیشتر با پلیس برگزار شد معان اجتماعی ناجا و "بیژن نوباوه " نایب رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به سخنرانی در رابطه با مسائل فرهنگی و هنری روز کشور پرداختند .

معاون اجتماعی نیروی انتظامی در این نشست اظهار داشت : تعدادی از دوستان نامه ای داده بودند و درخواست داشتند ناجا جلسه ای بگذارد و آنها صحبت های خودشان را در رابطه با ناجا داشته باشند. بیشتر ما انتظار داشتیم دوستانی که تشریف داشتند راجع به ناجا صحبت کنند و انتقاد هم بکنند چون ما تاکنون نشان داده ایم که طرفدار منطق و عقل هستیم. صحبتی داشتیم در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آنجا مطالبی بیان کردم و از آن مطالب الان به شدت دفاع می کنیم چون فکر نمی کنم در این جمع کسی مخالف فساد در سینما نباشد. در واقع سینما آمده است که با فساد مقابله کند. سینما را درست نکردیم که در آن فساد بشود و گفتیم این را هم قبول نداریم که کسانی می گویند سینما فاسد است با حرف آنها مخالفیم یعنی حرفی بود که در آن جلسه ما گفتیم و گفتیم که جامعه سینمایی خودش باید خودش را ترمیم کند یعنی ترمیم جامعه سینما بر عهده خود سینما گر است.

وی افزود : اتفاقاً ما گفتیم که ما با ورود مسائل امنیتی به سینما و اصلاح سینما مخالفیم. سینما گران ما عاقل و فهیم هستند و تعارف هم نمی کنم چون یادم هست که یکی از خانم هایی که در جلسه هستند یک بار در جلسه ای فرمودند ما یا بازیگریم یا بازیگردان این حرف درستی است میان سینمایی ها غیر این نیست که یا بازیگرند و یا بازیگردان. سینما به کشور ما خیلی کمک کرده، واقعاً باید بگوییم درود بر روح مطهر حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) که این آزادی را برای ما به ارمغان آورد و شما و ما الان در یک محل امنیتی و انتظامی داریم با هم مباحثه می کنیم واقعاً می شود گفت که این آزادی وجود دارد که یک نیروی امنیتی بیاید در کشور صحبت کند و بعضی ها انتقاد کنند و بیایند بگویند که ما می خواهیم جواب بدهیم و سوال کنیم ما باید قدر مملکت خودمان را بدانیم مملکت ما یک مملکت باتاریخ بزرگ و افتخار آفرین و یک مملکتی است که همیشه در پرتو دستورات دین مبین اسلام در مقابل سختی ها توانسته موفق باشد.

سردار کارگر خار نشان کرد؛ شما هشت سال دفاع مقدس را ببینید که تمام ابرقدرت های دنیا در یک طرف بودند و نظام جمهوری اسلامی ایران در یک طرف و ما توانستیم پیروز بشویم اینها به برکت خون مطهر شهدا و حضور همین مردم است الان دشمن سه حربه را دست خودش گرفته یکی تحریم یکی تهدید و یکی هم تبلیغ است. تبلیغ را بیشتر انجام می دهد اینکه بعضی ها می گویند الان جمهوری اسلامی تحریم شده ما الان 34 سال است که تحریم هستیم. جمهوری اسلامی ایران خیلی قوی است بله جمهوری اسلامی خیلی قوی می باشد و کسی در دنیا جرات نمی کند نسبت به جمهوری اسلامی تعرضی انجام بدهد. این هم به برکت حضور جوانان همین مملکت است.

وی افزود : در یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری بود که ما در جنگ سیم خاردار را از خارج از کشور وارد می کردیم و سیم خاردار را نمی توانستیم در مملکت تولید کنیم. سیم خاردارها خریداری شد از یکی از کشورهای اروپای شرقی وقتی می خواست به جمهوری اسلامی برسد باید از خاک شوروی رد می شد. شوروی نگذاشت سیم خاردار برسد گفتند چون ما هم پیمان عراق هستیم. الان دنیا آمده و می گوید شما چرا غنی سازی اورانیم می کنید. اینکه نماینده شوروی بعد از جلسه شورای امنیت در رابطه با سوریه آمد ایستاد و گفت که همه مشکل غربی ها ایران است. یعنی اینکه جمهوری اسلامی ایران مقتدر و مستقل است.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد : این آقای حسنین هیکل که در زمان جمال عبدا... ناصر سردبیر روزنامه "الاهرام" مصر بوده اخیراً با عده ای از اهالی رسانه دیداری داشته و گفته بود در زمان های قبل از اسلام ایران آمد و لشکرکشی کرد و به مدیترانه رسید. ولی امروز شما (جمهوری اسلامی ایران) بدون لشکرکشی در سواحل مدیترانه حضور دارید. ما باید به این نظام افتخار کنیم که سرافراز هستیم و امروزه بدون حضور جمهوری اسلامی نمی توانند در منطقه تصمیمی بگیرند و دنیا این را قبول کرده است. انتظار ما این بود که دوستانی که می آیند اینجا راجع به ارتباطات سینما و ناجا بیشتر صحبت کنند. دوستان حالا بعضا صحبت هایی راجع به یک تشکیلات صنفی کردند. ببینید ما از افرادی هم که در جلسه دعوت کردیم از اقشار مختلف هستند با دیدگاه های مختلف که در مجموعه های صنفی مختلف سینمایی بودند و در خدمتشان هستیم .البته همه اهالی سینما به هر حال عضو صنفی می باشند ما همه باید تابع قانون باشیم. اگر ما به قانون تن بدهیم همه چیز حل می شود. به نظر من اختلافات را باید کنار گذاشت .

وی تاکید کرد : ما باید وضعیت فعلی مملکتمان را درک کنیم اگر می گوییم استکبار جهانی و اجانب در حال جنگ با ما هستند و آن هم جنگ نرم واقعا باید دقت کنیم و هوشیار باشیم که جنگ، جنگ نرم است. آقایی که خودش تئوریسین جنگ نرم است اخیراً کتابی نوشته در این کتاب می گوید که الان آمریکایی ها دارند از قدرت هوشمند استفاده می کنند یعنی جنگ سخت به همراه جنگ نیمه سخت و جنگ نرم و این را می گویند قدرت هوشمند. جنگ نرم جنگ فرهنگی است و شما باید در حوزه هنر قدرت نرم نظام را تولید کنید. ما خودمان در نیروی انتظامی با همه اقشار کار می کنیم ولی تابع قانون هستیم همه باید تابع قانون باشیم.

کارگر در ادامه گفت : اگر کسی وزارت ارشاد را در این مملکت بخواهد تخریب و تضعیف کند این مردود است و ما مخالف او هستیم. وزارت ارشاد مسئولیت فرهنگی کشور را دارد. حال هر کس که می خواهد وزیر باشد. اگر کسی بخواهد وزیر ارشاد را تضعیف کند یا رئیس سازمان سینمایی را، از نظر ما مردود است. امروز آقای شمقدری است در گذشته آقای جعفری جلوه بود و فردا کس دیگری می شود مسئول این سازمان و وزارتخانه. ایا این رویه(تخریب) درست است آیا سنگ روی سنگ بند می شود؟! لذا همه باید تابع قانون باشیم دوستان این را دقت کنند که امورات و موضوعات مربوط به سینما و وضعیت ان را قانون معلوم می کند و ما باید همه تابع قانون باشیم نه اینکه خدای نکرده عده ای در مقابل قانون بایستند.

وی افزود : اگر در دولت آینده از خود شما یک نفر را بعنوان رییس سازمان سینمایی گذاشتند آیا خود شما قبول می کنید که یک عده بیایند با شما مخالفت کنند. اگر کسی مسئله قانونی دارد برود از طریق قانون پیگیری کند ولی ما نیاییم این پایه ها را تضعیف کنیم. خواهش بنده از اهالی سینما و آقای نوباوه که در مجلس و آشنا به سینما هستند و آقای پورمختار رئیس محترم کمیسیون اصل 90 که در جلسه تشریف دارند این است بیایید روی مشترکاتمان کار کنیم و نرویم به اختلافاتمان بپردازیم. به یکی از مسئولان که در امور سینما نقش دارد و شما ایشان را می شناسید گفتم من امروز با دوستان سینما جلسه دارم. اگر سفارشی دارید بفرمایید ایشان پنج الی شش خط روی کاغذ چیزی را نوشتند و آن این بود که اولا سعی شود حرفهایشان را خودشان با هم بزنند و با واسطه با یکدیگر صحبت نکنند. دوم این که ما روی مشترکاتمان بایستیم.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد : به نظر من مسئله ای که ما باید به آن تاکید داشته باشیم قانون است. الان اگر ما به قانون واقعاَ تن ندهیم اگر به قانون تکیه نکنیم به چه باید تکیه کنیم. بعضی از دوستان به نیروی انتظامی انتقاد می کنند. می گویند در ناجا فلان مامور شما کار بدی را انجام داده می‌گوییم قبول داریم و با آن مامور برخورد می کنیم. ولی شما از ما نخواهید که اعمال قانون نکنیم و کار را تعطیل کنیم. باید وحدت داشته باشید واقعاَ این نیست که ما بیاییم یک جناح‌بندی کنیم و فقط بیاییم سینما را سیاه و سفید کنیم همیشه خودمان در سفیدی قرار بگیریم و بقیه را بگذاریم میان سیاهی؛ همه دارند زحمت می کشند. بعضی از دوستان که در جلسه هستند ممکن است تفکراتشان با هم نزدیک نباشد ولی دارند واقعاَ زحمت می کشند. ما در ناجا به دنبال پیشگیری اجتماعی و به دنبال اقتدار نرم هستیم. اقتدار نرم هم یکی از لوازم اصلی آن هنر است و بویژهِ همین مسئله سینماست. همین جا اعلام می کنیم در انجمن سینمای پلیسی و موسسه ناجی هنر که میزبان شما می باشد در خدمت شما هستیم تا همکاری نزدیک داشته باشیم و در خدمت شما عزیزان با هر سلیقه ای و البته در راستای تحقق ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ماموریت های نیروی انتظامی.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
کارگر تاکید کرد : باید طوری عمل کنیم که اگر امشب شب اول قبر ما بود و از ما سوال کردند بتوانیم پاسخگوی اعمال و سخنان خود باشیم. بعضی ها خیلی بیش از حد دلسوزی برای سینما می کنند و به صورت افراطی اظهار نظر می کنند و می گویند چون فلان تشکیلات تعطیل شده پس سینمای ایران تعطیل شد. به نظر من این حرف درست نیست و حرف غلطی است. اصلاَ تشکیلات تعطیل بشه اگر قانون می گوید تشکیلات صنفی باید تعطیل بشود، خوب باید تعطیل شود. شما چه اصراری دارید؟ ما چرا دنبال راه حل های دیگر نیستیم. روی یک پایه می ایستیم و روی همان پایه هم ادامه می دهیم. دوستان کمک کنند تا مشترکات را پیدا کنند و روی آن توافق کنند. همین عزیزانی که این قدر انتقاد می کنند الان فیلم‌هایشان روی اکران است و در سینما و صدا و سیما بصورت تهیه کننده کارگردان بازیگر یا فیلم نامه نویس فعال هستند پس معلوم است که کار در حال انجام است.


وی در پایان گفت : به نظر من دوستان آن مشترکات را بگیرند. اختلافات را هم چهار نفر آدم بزرگتر را انتخاب کنند و این تعامل برقرار شود ما در خدمت شما هستیم و در آن صحبتی که کردیم همین الان هم عرض می کنم اهالی سینما افراد فهیم و فرهیخته هستند و خودشان عقلشان می رسد که چگونه مشکلاتشان را حل کنند و نیازی به دخالت دیگران ندارند. نیروی انتظامی یک نیروی فرهنگی و اجتماعی است و کسی نباید بگوید ناجا در امور سینمایی دخالت نکند.

ما با اقشار مختلف جامعه در ارتباط هستیم و در حال رصد آسیب ها و کجروی های اجتماعی می باشیم و نیروی انتظامی می تواند کمک بسیار خوبی برای سینما باشد و سوژه های خوبی را برای شما عزیزان ارائه دهد . الان پلیس راهور خیلی سوژه دارد پلیس اگاهی سوژه های خوبی دارد اگر از این باب بیاییم و در این ماه مبارک رمضان و برای رضای خداوند تبارک و تعالی کار انجام بدهیم و دوستان با هر سلیقه ای بیایند و بنشینند و با هم به وحدت برسند و روی مشترکات توافق کنند انشاء الله سینمای سالم و پر رونقی خواهیم داشت. در خاتمه اعلام می کنیم که نیروی انتظامی کماکان آمادگی دارد تا برای بهبود وضعیت سینما نهایت تلاش خود را بنماید و انتقادات و پیشنهادات عزیزان فعال در سینمای ایران را صمیمانه پذیرا می باشد.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016