شنبه 30 آذر 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

تیم ملی فوتبال ایران و شکست از اکوادور - گفت‌وگو با حسن روشن، دویچه وله

تیم ملی فوتبال ایران در روزها اخیر در رقابت‌های چهارجانبه عمان، بدون حضور لژیونرهای خود در برابر اکوادور شکست خورد. حسن روشن، ملی‌پوش سابق ایران در گفت‌وگو با دویچه‌وله به بررسی این رقابت و وضعیت تیم ملی پرداخته است.

دویچه‌وله: آقای روشن، تیم ملی فوتبال ایران در این روزها در کشور عمان در یک تورنمنت نه چندان مطرح، بدون لژیونرها و بدون برخی دیگر از یاران اصلی خود به مصاف تیم‌های ملی اکوادور و چین رفت. صرفنظر ازنتایج ایران در این دو بازی، چه دستاوردها و نتایجی با توجه به این شرایط نصیب تیم ملی فوتبال ایران خواهد شد؟تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
حسن روشن: به هرحال ما نیاز به بازی‌های تدارکاتی داریم، منتها مشکلی که ما داریم این است که با تیم دیگری در این تورنمنت‌ها شرکت بکنیم و برای شرکت در بازی‌های رسمی با تیم دیگر ادامه می‌دهیم. این وضعیتی‌ست که نمی‌شود به آن اطمینان پیدا کرد. الان حدود هشت روز‌ هست که بچه‌های ما می‌خواهند بروند به اسپانیا و آن‌جا هم دو بازیکن دیگر اضافه بشوند و تیم ما حداقل با دو تغییر بازی‌ها را ادامه می‌دهد. در بازی‌ با کره هم شاید بازهم تغییرات دیگری باشد. امیدوارم تا روز بازی با کره، که روز خیلی حساسی‌ست، تیم خودمان یک تیم ثابت با حداقل با ۸ - ۹ نفر آماده و سرحال باشد. ولی به نظر من این شکست‌ها به نفع تیم ایران است. می‌توانیم ضعف‌هایمان را ترمیم بکنیم و واقعا یک تیم قوی در غالب تیم ایران مقابل کره جنوبی بگذاریم و نتیجه بگیریم. به نظر من اگر بیشتر از ۸ ‌ـ ۷ نفر از بچه‌هایی که در مسابقات تدارکاتی شرکت می‌کنند و در بازیهای اصلی باشند، ما می‌توانیم موفقیت به‌دست بیاوریم. اگر غیر از این باشد، می‌شود مثل آن موقعی که ما در آلمان در جام جهانی شرکت کردیم. آن موقع در اردویی که ما در سوییس داشتیم تیم دیگری بود ولی وقتی رفتیم در جام جهانی، تیم دیگری بازی کرد. امیدواری من این است که آقای دایی بتواند این بچه‌ها را جمع‌وجور بکند و یک تیم ثابت تشکیل بدهد و تیم ملی به وسیله‌ی لژیونرها تقویت بشود.

آقای روشن بزرگترین نکات ضعف تیم ملی فوتبال ایران را در حال حاضر در چه قسمت‌هایی می‌بینید و به نظر شما روی چه اموری الان باید بیشتر کار بشود؟

- بزرگترین نقطه ضعفی که ما داریم متاسفانه در قلب دفاع‌ است که این را باید ترمیم بکنیم و حداقل بتوانیم در این بازیهایی که در پیش داریم به صورت ثابت از چهار دفاع استفاده بکنیم که اینها همدیگر را بتوانند بشناسند و این ضعف را ترمیم بکنند.

پس خط میانی چه؟ مخصوصا اگر نگاهی بکنیم به بازی آخر تیم ملی مقابل امارات که حتا نقطه‌ی قوت تیم ایران که خط میانی است، نقاط ضعف خیلی عجیبی از خودش نشان داد و عملکرد قابل قبولی نداشت؟

- من با شما هم‌ عقیده هستم، ولیکن خط میانی، خط مهاجمین، فورواردها بهرحال اگر مشکلی داشته باشند با وضع دفاع خیلی فرق می‌کند. وقتی دفاع متزلزل باشد ما در خط میانی و هجوم‌مان هم مشکل خواهیم داشت. به‌خاطر این که حداقل می‌توانیم بگوییم که ما رحمتی را در درون دروازه داریم که می‌تواند قوت قلب باشد و از لحاظ روحی‌‌‌‌‌ـ روانی بالا باشیم. ولی ما اگر بتوانیم دفاع‌مان را ترمیم بکنیم، از نظرهافبک و فوروارد مشکلی به آن صورت نخواهیم داشت.

آقای روشن الان نزدیک به ۹ ماه است که علی دایی سرمربی‌گری تیم ملی را برعهده دارد. پس از گذشت این زمان لازم است که نگاهی تحلیلی هم بیندازیم به عملکرد خود سرمربی تیم ملی و این پرسش را طرح کنیم که دست خط علی دایی الان تا چه میزان مشهود است و فلسفه‌ی این سرمربی را چطور می‌شود ارزیابی کرد؟

- ببینید، بهرحال علی دایی شخصی‌ست که برای ایران افتخار آورده است و از نظر موقعیت ارتباطی می‌تواند خیلی خوب در فیفا و ای.اف.سی اقدام بکند. ولی چیزی که من در ایران حس کردم این است که فدراسیون با تشکیلات تیم ملی متاسفانه همفکر نیست. به‌خصوص که وقتی آقای دایی در حج بوده این لیست را خودشان ارسال کردند و جالب این است که در یک کشور اروپایی، فکر می‌کنم اسپانیا، آقای دایی به خاطر ارتباطاتی که دارد بازیی را تدارک دیده بوده و باید این لیست رد می‌شده که رد نشده است و ایشان خیلی عصبانی‌ست و حدود چهارصد میلیونی که به او داده بودند برگردانده که استعفا بکند ولی فدراسیون قبول نکرده است. بهرحال این تداخلی که عدم تفاهم میان فدراسیون و تیم ملی ایجاد کرده ممکن است به ما لطمه بزند.

از اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ آقای اریش روته مولر مدرس ارشد پیشین آموزش مربی‌گری فدراسیون آلمان (د.اف.ب) دستیار جدید علی دایی در تیم ملی فوتبال ایران خواهد شد. این ترکیب جدید کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران را چه طور می‌بینید؟

- آقای روته مولر خیلی آدم بزرگی است و چند ماه گذشته در ایران خودش کلاس گذاشت. از جمله کسانی که شاگردش بودند خود آقای دایی بوده است و این می‌تواند در هم‌فکری خیلی کمک باشد. ولی تا آنجایی که من می‌دانم فعلا قرارداد آقای روته مولر با فدراسیون به صورت تلفنی بوده است. اگر آن اجازه را داشته باشد که بتواند با آقای علی دایی این همفکری را داشته باشد، خب ما می‌توانیم از ایشان خیلی استفاده بکنیم. اما اگر فقط به‌عنوان اسم باشد، فکر می‌کنم که ما به آن صورت استفاده‌ای از ایشان نکنیم.

فرید اشرفیان

Copyright: gooya.com 2016